Tahvil ve bonolar sabit getirileri ve düşük riskleri nedeniyle yatırım yapmayı seven risk iştahı düşük yatırımcıların cazip yatırım araçlarıdır. Tahvil ve bono piyasası küreselde de yerelde de hacim olarak borsaların ütündedir. Tahvil ve bono piyasası kamudan, özel sektöre, kurumsaldan bireysel yatırımcı tabanının çok geniş olduğu devasa büyüklükte bir piyasadır.

Tahvil ve bono yatırımcısı için önemli olan faiz oranlarıdır faiz oranı reel olarak ne kadar fazla olursa o kadar çok gelirleri artar. Tecrübeli tahvil ve bono yatırımcıları bir finans uzmanı kadar iyi faiz hesaplar. Aynı zamanda piyasada faizlerin artışını ve düşüşüne etki eden faktörleri de çok yakinen takip ederler.

Tahvil ve bono faizlerin yükseliş ve düşüş nedenleri

Tahvil ve bono enstrümanlarında hatta türev ürünlerinde yatırım yapmak istiyorsanız başlangıç olarak tahvil ve bono piyasasında faiz oranlarını etkileyen unsurları bilmek gerekir. Çünkü tahvil ve bono faizlerinin düşme eğiliminde olduğu dönemlerde alternatif getiri oranları yüksek yatırım araçlarına yönelme kararının verilmesi üzerinde etkilidir.

Tahvil ve bono faizlerini etkileyen temel unsur enflasyon ve ülke ekonomisinin önündeki risklerdir. Ekonomide belirsizliklerin, siyasi risklerin, jeopolitik risklerin artığı dönemlerde paranın kullanma maliyeti artar. Fon sahibi ya da sermaye sahibi parasını kullandırmanın karşılığında daha fazla faiz ister. Diğer taraftan paranı maliyetinin artığı dönemde fon kullanmak isteyenler ise maliyetlerini daha aşağı çekmek isteseler de bu mümkün olmaz çünkü paranın kullanma maliyeti artar. Dolayısıyla da tahvil ve bono faizlerinde yükseliş ortamında vadeler kısalır, uzun vadelerde tahvil ve bono faizleri kısa vadeye göre daha yüksektir.

Yurtdışı tahvil ve bono faizleri de iyi bir alternatif olabilir

Tüm donelerin ışığında tahvil ve bono yatırımcısı ülke ekonomisinde istikrarın artığı dönemlerde daha düşük faizle tahvil ve bono yatırımı yapabilir. Böyle dönemlerde tahvil ve bono üzerinden türetilmiş sentetik ürünlerde işlem yapmak daha avantajlıdır. Mesela yurtiçi piyasada tahvil ve bono faizleri cazip olmadığı dönemlerde ABD tahvillerine yönelmek küresel konjonktüre göre optimal bir davranış olabilir.

Tahvil ve Bonolardan Nasıl Kazanç Sağlanır

Tahvil ve faiz getiriniz enflasyonun gerisinde kaldığında reel olarak zarar edersiniz, bu da birikimlerinizin enflasyon karşısında erimesi demektir. Ayrıca tahvil ve bonoların faizler yükseldiğinde vadesinden önce belirli bir maliyet karşılığına bozdurarak yüksek vadeye taşıma fırsatı oluşur, bu fırsatı da değerlendirmek için öncelikle faiz nedir ve faiz çeşitleri nelerdir ve faiz getirileri nasıla artırılabilir konularda bilgi sahibi olmak önemlidir. Tüm bu bilgilerin de düzenli olarak araştırma ve analiz olarak size düzenli olarak sunulması da gerekmektedir.

Faiz nedir?

Faiz paranın kullanma maliyettir.

Faiz çeşitleri nelerdir

Basit, nominal, net nominal faiz, bileşik faiz ve reel faiz olarak çeşitlere ayrılır.

Basit faiz nedir?

Belirli bir dönem için paranın kullanma maliyeti olarak hesaplanan faiz getirisidir.

Nominal faiz nedir?

Banka ve finans kurumlarının açıkladığı içinde gelir vergisi stopajı olan faizdir.

Net nominal faiz geliri nedir?

Gelir vergisi stopajı kesildikten elde edilen faiz geliri net nominal faiz geliridir.

Bileşik faiz getirisi nedir?

Önceki dönem faiz gelirlerinin de eklenerek elde edilen faiz getirisine bileşik faiz getirisi denir

Reel faiz nedir?

Nominal faizden enflasyon miktarının düşlemesi ile sağlanan faiz geliridir.

Faiz oranını seçerken neden reel faiz dikkate alınır?

Reel faiz, faiz gelirinin enflasyondan arındırılması ile elde edilen faiz oranıdır ya da faiz geliridir. Tahvil ve bono faizi geliri elde edenlerin kazançlarının reel faiz üzerinde kalmasına dikkat etmelidirler yoksa bu yatırım modelinde zarar ederler.

GCM Yatırım avantajları ile tahvil ve bono yatırımı

Tahvil ve bono faizlerinden optimal fayda sağlamak, küresel ve yerel tahvil ve bono enstrümanlarına yatırım yapmak istiyorsanız üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan GCM Yatırım müşteri temsilcilerinden bilgi alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmyatirim.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.